HABERLER

Ankara Duvar Kağıdı Ustası

Ankara Duvar Kağıdı Ustası

Farklı duvar kağıdı türleri için duvarlar nasıl hazırlanır?

Duvar kağıdının düz durması, iyi görünmesi ve uzun süre kullanılabilmesi için yüzeyi uygun şekilde hazırlamanız gerekir. Hazırlık, duvarın türüne göre değişecektir. Ankara duvar kağıdı ustası tarafından yapılacak bu çalışmalar sayesinde son derece kusursuz bir uygulamanın yapılması sağlanmış olacaktır. Bununla birlikte ustalar tarafından verilen tavsiyelere uyarak kendi çalışmalarınızı da yapabileceksiniz.

Beton duvar

Temizlik: Duvar kağıdına hazırlık temizlikle başlar. Duvar kuru ve düz olmalı, tortu ve küf olmamalıdır. Eski kaplamaları çıkarın. Duvar kağıdını soymadan önce ıslatın ve ardından bir ıspatula ile kazıyın. Duvardaki boya aynı ıspatula ve zımpara kağıdı ile temizlenmelidir. Alçı sıva veya macuna daha iyi yapışma için duvara özel bir astar uygulanır.

Macun: Duvar kağıdını yapıştırmadan önce duvar düzleştirilmeli, çatlaklar macunlanmalıdır. Macun kuruduğunda duvar tozdan temizlenir, kurutulur ve zayıf bir tutkal çözeltisi ile astarlanır. Diğer bir yol, astar ile duvarın üzerine yapıştırmaktır, küçük düzensizlikleri gizler ve daha sonra yüzey macun edilemez.

Tuğla veya blok

Yeni: Öncelikle duvarın sıvanması gerekir. Sıvanın duvardan nemi "çekmesini" önlemek için duvar su ile nemlendirilir. Önce yüzeyi sertleştirecek bir astar tabakası uygulayın. İç dekorasyon için alçı sıvalar iyi bir tercih olacaktır.

Eski: Duvar kağıdı eski sıva üzerine nasıl yapıştırılabilir? Çentikler ve çatlaklar onarılır. Duvara takviye edici bir astar uygulanır.

Alçıpan: 3 cm'ye kadar olan pürüzlülük sıva ile düzeltilir, duvar daha kötü ise alçı levha ile kapatmak daha kolaydır. Vidaların başları sıva ve macun içine batırılmalıdır, aksi takdirde duvar kağıdında pas lekeleri oluşacaktır. Tüm derzler macunludur ve bir takviye bandı ile güçlendirilmiştir. Alçıpan için macunlar, örneğin "Fugenfüller" vardır.

Tomruk ve kereste

Ahşap evler: Ahşap evler genellikle % 10'a kadar küçülür, sıcaklık dalgalanmalarına maruz kalırlar. Bu nedenle, alçıpan için, vidaların "yürüdüğü" dikey oluklara sahip kayar bağlantı elemanları veya profiller icat edilmiştir veya profilleri levha ile tutan özel cihazlar "yengeçler" duvara tutturulur.

Duvar: Duvar düzensiz bir şekilde çökerse, sabitlemeler sıkışabilir ve duvar kağıdı çatlar. Çözüm, seramik tuğlalardan veya dil ve oluklu plakalardan yapılmış bir duvar olabilir. 

Tüm bu işlemler için Ankara duvar kağıdı ustası tarafından gerekli olan tüm işlemler yapılmakla birlikte özellikle kendi başınıza uygulayacağınız işlemler için tüm detayları defalarca gözden geçirmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu sayede çok başarılı bir çalışmanın altına imza atmayı da başarabileceksiniz.