HABERLER

Duvar Kağıdı Modelleri

Duvar Kağıdı Modelleri

Yaklaşık yirmi veya otuz yıl önce, iç piyasada yalnızca kağıt duvar kağıdı modelleri satın alınabiliyordu. Bununla birlikte, günümüzde elde edilen imkanlarla birlikte çok daha farklı yapılarda duvar kağıtları arasından tercih yapabiliyoruz.

Çoğu zaman insanlar, odadaki duvarları dekore etmek için hangi duvar kağıdının en uygun olduğuna karar veremiyor. Bu durum aslında son dönemde oldukça popüler olsa da bu konuya yabancı olan insanların bazı çekinceleri olabiliyor. Özelikle vinil duvar kağıdı kullananlar ise aslında ne kadar doğru bir karar verdiğini daha net bir şekilde anlayacaktır.

Vinil duvar kağıdı ve faydaları

Vinil duvar kağıdı, bir katmanın kağıt ve ikincisinin sentetik veya polivinil klorür olduğu iki katmanlı duvar kağıdıdır. Kısaca PVC diyorlar. Aslında bu bir plastik analoğudur. PVC ayrıca muşamba, gergi tavan, mobilya imalatında da kullanılmaktadır. Vinil duvar kağıdının avantajları aşağıdaki gibidir:

  • Çok çeşitli duvar kağıdı tasarımları bulunmaktadır. Sadece çeşitli renklere sahip olmakla kalmazlar, görünümleri bile deri, fayans, alçı kumaşı taklit edebilir ve en tuhaf kabartmalara ve yüzey desenlerine sahip olabilirler.
  • Vinil duvar kağıdı yanmaz. Sentetik bileşimleri yanmayı desteklemez, bu da duvarların bu tür duvar kağıtlarıyla kaplı olduğu bir odada yaşamanın güvenliğini büyük ölçüde artırır.
  • Doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kalmaya dayanıklıdır. Oda aydınlık taraftaysa, yıllar sonra bile bu duvar kağıdının solmasına yol açmayacaktır.
  • Mekanik hasara karşı dirençlidir. Vinil duvar kağıdı çizilmeyecek ve güçlü bir etki veya başka bir fiziksel etki ile duvardan kaldırılamayacaktır. Bu durum da oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olmalarını sağlayacaktır.
  • Suya dayanıklıdır. Vinil duvar kağıdı kolayca yıkanabilir. Bu kesinlikle büyük bir artı, çünkü yıllarca süren çeşitli kirlilikler kaçınılmazdır. Bunları ılık su ve sabuna batırılmış bir fırça veya bezle silmek uygundur.
  • Duvar kağıdına, mantar ve küf oluşumunu engelleyen özel bir koruyucu bileşik eklenmektedir. Bu nedenle bu tür bir duvar kağıdı, yüksek neme sahip bir oda için iyi bir seçimdir. Örneğin bir banyo veya mutfak için oldukça ideal bir tercih olacaktır.
  • Vinil duvar kağıdının serigrafi olarak ek bir çeşidi vardır. Yapılarına özel bir ipek iplik eklenir. Basit duvar kağıdının bazı dezavantajlarından yoksundurlar ve hizmet ömrü açısından bunları aşarlar. Ancak bu duvar kağıtları çok daha pahalıdır.

Vinil duvar kağıdı modelleri duvara uygulamanız için standart bir şekilde uygulamayı gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Bunun için ilk olarak gerekli olan yapıştırıcıyı hazırladıktan sonra duvar kağıdına uygulamanız ve duvara gerektiği gibi yapıştırmanız yeterli olacaktır. Bunun sonrasında ise sadece kurumasını beklemeniz gerecektir.